داچ علي

درباره وبلاگ
موضوعات

داچ علي

رابطه مصرف بین کاکائو و کبد چرب چیست؟مفید است یا مضر؟

پنج شنبه سیزدهم 10 1397

رابطه مصرف بین کاکائو و کبد چرب چیست؟مفید است یا مضر؟

رابطه کاکائو و کبد چرب،خواص مصرف کاکائو و کبد چرب،رابطه کاکائو و کبد چرب،مصرف کاکائو و کبد چرب،مضرات کاکائو و کبد چرب،رابطه کاکائو و کبد چرب چیست؟

کاکائو و کبد چرب , رابطه مصرف کاکائو و کبد چرب , رابطه کاکائو و کبد چرب , مصرف کاکائو و کبد چرب

در این مطلب از سایت جسارت به رابطه مصرف کاکائو و کبد چرب می پردازیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

کاکائو

برای ساختن شکلاتهای خوشمزه از کاکائو استفاده می شود.در واقع شاید این موضوع کمی خنده‌دارو غیرقابل باور باشد، اما تا اواخر قرن 17 میلادی، شکلات یا کاکائو (chocolate) ، ماده غذایی گران قیمتی در اروپا بود که فقط ثروتمندان سلطنتیاز آن استفاده می‌کردند. گفتنی است که ار آمریکای مرکزی نیز شکلات کالایی لوکس به شمار می آمد و مردم از دانه‌های کاکائویی به جای پول استفاده می‌کردند.جالب است بدانید که اولین بار کریستف کلمب کاکائو را از آمریکا بهاروپا آورد تا به ملکه اسپانیا نشان دهد. در آن زمان از شکلات در انواع نوشیدنی‌ها استفاده می‌شد و برای گرفتن تلخی آن مقداری شکربه آن اضافه می‌نمودند.بر اساس یک تحقیق مشخص شد که مصرف کاکائوی تلخ برایافراد مبتلا به بیماری‌ های کبدی همانند یک مرهم عمل می ‌کند و می ‌تواند درمانی برای بیماری آن ها باشد. ” مارک ترسز ” یکی از محققان دانشگاه امپریال کالج لندن در مصاحبه ‌ای با رسانه‌ های دولتی انگلستان، عنوان کرد:این تحقیق که بر روی 21 بیمار کبدی انجام شد، این موضوع را مشخص کرد که افرادی که از شکلات تلخاستفاده کرده ‌اند، بیش از بیماران دیگر موفق به کنترل و تحمل درد شدند. بنابراین می تواینم نتیجه بگیریم که کاکائو باعث تسکین درد می شود

کاکائو ، خواص کاکائو تلخ , کاکائو در بارداری , کاکائو و کم خونی , کاکائو برای کودکان , کاکائو برای سرماخوردگی

کاکائو و کبد چرب

کبددومین عضو بزرگ در بدن انسان است و مسئول به اصطلاح رد کردن تمام مواد غذایی و نوشیدنی مصرف شده از صافی است که این بدان معناست که کبد فاکتورهایمضرر مواد غذایی را گرفته و آنها را به صورتی بدون ضرر وارد سیستم های دیگر بدن می کند. کبد به طور طبیعی خود را توسط سلول هایی ترمیم و پاکسازی میکند اما اگر فاکتورهای منفی وارد شده بیار باشند در این کار اختلال رخ میدهد.وجود چربی در کبد هر انسانی طبیعی است اما اگر کبدی دارای 5 تا 10 درصد چربی باشد کبد چرب نامیده می شود.کبد چرب یک موقعیت مخرب را در بدن ایجاد می کند و بدتر اینکه هیچ علامت هشدار دهنده ای در ابتلا ندارد.

علائم و نشانه های کبد چرب چیست؟

خستگی و بی حالی

-کاهش وزن و اشتها

تهوع

-ضعف عمومی

-درد در مرکز و یا سمت راست بخش بالای شکم

مصرف کاکائو و کبد چرب

کاکائویا شکلات تلخ ذخایری از غنی‌ترین منابع فلاونوییدها در میان خوراکی‌های رایج است.یک کیلوگرم از این نوع شکلات ۱۰۰۰ کیلوکالری انرژی دارد و علاوه بر این دارای کربوهیدرات (قند)، چربی، پروتئین و مواد معدنی دیگر است.این خوراکی همچنین حاوی مواد شیمیایی تئوبرومین و متیل گزانتین است که سبب احساس صدای خش خش آن زیر دندانمی‌شود.ماده دیگر موجود در شکلات تلخ فنیل‌اتامین است که روی مغز تاثیر گذاشته و همانند آدرنالین عمل می‌کند و احساس شادی و نشاط را به مصرف‌کنندهالقا می‌کند.شکلات‌های تلخ درصد کاکائوی بیشتری دارند. به عبارت دیگر، شکلات تلخ از‌ ترکیب پودر کاکائو و کره کاکائو با نسبت‌های مختلف تهیه می‌شود و این در حالی است که به شکلات‌های شیرین مقداری شکر و  انواع دیگریاز روغن‌ها اضافه می‌‌شود. بنابراین شکلات‌های تلخ به دلیل بالاتر بودن درصد کاکائو آنتی‌اکسیدان‌ بیشتری دارد و از آنجا که بسته به درصد کاکائو، یا بدون شکرند و یا شکر کمی دارند، انتخاب بهتری برای بیماران دیابتی محسوبمی‌شوند و نسبت به شکلات‌های شیرین ارجح‌اند.

کاکائو و کبد چرب , رابطه مصرف کاکائو و کبد چرب , رابطه کاکائو و کبد چرب , مصرف کاکائو و کبد چرب

کاکائوهاهرچقدر تلخ‌تر باشند، طبیعی‌تر هم هستند و خواص و آنتی‌اکسیدان‌های بیشتریهم دارند.اما این را هم در نظر بگیرید که کاکائوهایی که از ترکیبات اولیه دانه کاکائو تهیه می‌شوند، در صورتی هم که کمی شکر به آنها افزوده شود، بازهم خاصیت دارند و  ما نمی‌گوییم که شما باید کاکائوی صددرصد تلخ بخورید تا از خواص آن بهره‌مند شوید.

رابطه مصرف کاکائو و کبد چرب

براساس یک تحقیق مشخص شد که مصرف کاکائوی تلخ برای افراد مبتلا به بیماری‌ های کبدی همانند یک مرهم عمل می ‌کند و می ‌تواند درمانی برای بیماری آن هاباشد.” مارک ترسز ” یکی از محققان دانشگاه امپریال کالج لندن در مصاحبه ‌ای با رسانه‌ های دولتی انگلستان، عنوان کرد:این تحقیق که بر روی 21 بیمارکبدی انجام شد، این موضوع را مشخص کرد که افرادی که از شکلات تلخ استفاده کرده ‌اند، بیش از بیماران دیگر موفق به کنترل و تحمل درد شدند.همچنین مصرفشکلات تلخ می ‌تواند از افزایش فشار خونپس از مصرف غذا که باعث بروز ناراحتی ‌های کبدی در افراد مستعد می‌ شود، بکاهد.به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بر اساس این تحقیق مشخص شد که آنتی اکسیدان موسوم به فلاوانول در شکلات سیاه و تلخ عامل اصلی در کاهش فشار خونو دردهای مزمن کبدی است و باعث سُست شدن عضلات بدن به هنگام احساس دردهای کبدی می‌ شود.در گزارش این خبرگزاری همچنین آمده است که وجود ارتباط  مستقیم میان مصرف این شکلات و درمان بیماری‌ های کبدی باعث شده تا برخی از پزشکان این ماده را برای بیماران خود و در کنار داروها تجویز کنند.به گزارشایسنا، بیماری‌ های کبدی که به ” سیروز ” کبدی معروف هستند، بنا به دلایل مختلف نظیر مصرف بیش از حد الکل و یا عفونت هپاتیتی بروز می ‌کنند که در صورت ادامه یافتن بیماری، امکان مرگ فرد با متلاشی شدن کبد وجود دارد.

کاکائو و کبد چرب , رابطه مصرف کاکائو و کبد چرب , رابطه کاکائو و کبد چرب , مصرف کاکائو و کبد چرب

شکلاتتلخ غنی از کاکائو ممکن است در آینده برای کمک به بیماران مبتلا به سیروز کبدی تجویز شد چرا که آخرین پژوهش‌ها نشان داده است که شکلات ممکن است بالقوه برای این بیماران مفید باشد.

خواص مصرف کاکائو و کبد چرب

اینکه شکلات تلخ می‌تواند سطح چربی‌های نامناسب خون را پایین بیاورد و حتی قند خونرا کنترل کند یا  برای بیماری‌های قلبی عروقی مفید باشد، مورد تایید همه متخصصان تغذیه است اما از آنجایی که تغذیه علم تعادل است، ما حداکثر مصرف روزی 30 تا 40 گرم شکلات تلخ را به افراد توصیه می‌کنیم و نه 100 گرم!

کاکائو و کبد چرب

-حدوداً 50 درصد از دانه های کاکائو از چربی تشکیل شده است که بیشتر شامل دو اسید چرب اشباع شده موسوم به اسید پالمیتیک4 و اسید استئارییک5 و  یک اسید اشباع نشده مونو موسوم به اسید اُلیک6 می باشد. چربی کاکائو به خودی خود باعث افزایش کلسترول خون نمی شود.اما وقتی به کاکائو شیر یا دیگر چربیها اضافه شود، این چربی اضافی ممکن است اثر منفی بر سطح کلسترول خونداشته باشد.قسمت عمده این چربی در پروسه خشک کردن و آسیاب کردن دانه های کاکائو، گرفته می شود. پودر کاکائو بین 10% تا حداکثر 25% چربی دارد.-دانه های کاکائو دارای مقدار زیادی کربوهیدرات می باشند. بیشتر این کربوهیدرات به صورت نشاسته، فیبر محلول و غیر محلول است. تنهابخش اندکی از این کربوهیدرات به صورت قند ساده است، لذا در حین ساخت شکلاتشکر به کاکائو اضافه می شود.- دانه های کاکائو دارای مقدار زیادی پلی فنولمی باشند که دارای خواص آنتی اکسیدان است و برای سلامتی مفید می باشد.-دانه های کاکائو دارای مقدار بسیار کمی، به مراتب کمتر از قهوه و چای، کافئین هستند.

کاکائو و کبد چرب , رابطه مصرف کاکائو و کبد چرب , رابطه کاکائو و کبد چرب , مصرف کاکائو و کبد چرب

طبق تحقیقی که در دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده، معلوم شده بیمارانی که دچار بیماری‌های قلبی و عروقی یا چربی خونبالا هستند،اگر روزانه یک مقدار مشخص از شکلات تلخی با مارک معتبر را به صورت منظم مصرف کنند، تا حدودی چربی و قند خونشان کنترل می‌شود.بنابراین تحقیقات مختلف داخلی و خارجی نشان می‌دهند که مصرف به اندازه شکلات‌های تلخمی‌توانند به خاطر ترکیبات آنتی‌اکسیدانی فراوانی که دارند در پیشگیری و بعضی وقت‌ها بهبود بیماری‌هایی مانند ناراحتی‌های قلبی یا چربی خون بالا مفید باشند.

خواص کاکائو تلخ

خواص کاکائو تلخ , خواص کاکائو تلخ برای پوست , خواص کاکائو تلخ چیست , خواص کاکائو تلخ برای زنان باردار

کاکائو درختی است از تیره پنیرکیان که ارتفاعش بین ۴ تا ۱۰ متراست و برگهایش ساده و متقابل و گلهایش منظم و کوچک و قرمز رنگکه در همه فصول وجود دارد.میوه‌های این گیاه را پس از چیدن انبار می‌کنند تا بپوسد و پس از آن دانه‌ها را جمع‌آوری می‌کنند و به مصرف می‌رسانند که از آن پودر کاکائو تهیه می‌شود.دانه این گیاه تقویت کننده قلب است و به علاوه محتوی مقدار زیادی ازنه و چربی است.درخت کاکائو در منطقه حائل بین عرض جغرافیائی ۱۰ تا ۲۰ درجه در شمال و جنوب خط استوا می روید. گاه به این منطقه کمربند کاکائویی نیز گفته می شود.درخت کاکائو اغلب زیر سایه درختان بزرگتر رشد می کند. میوه های درخت کاکائو حدوداً ۳۰ سانتی متر طول دارند.رنگ میوه ممکن است زرد مایل به قهوه ای یا ارغوانی باشد.هر میوه بین ۲۰ تا ۴۰ دانه دارد که داخل یک بافت گوشتی صورتی ترش و شیرین کنار هم قرار می گیرند.امروزه در بسیار از نقاط دنیا درخت کاکائو کشت داده می شود،اما عمده ترین تولیدکنندگان کاکائو در جهان ساحل عاج، غنا، اندونزی، نیجریه، برزیل، کامرون، اکوادور،ایران،ترکیه،روسیه،افغانستان، جمهوری دومنیکن و پاپوآ گینه نو هستند.

کاکائو و کبد چرب

(0) نظر

شعر در مورد کابل

پنج شنبه سیزدهم 10 1397

شعر در مورد کابل

در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد شعر در مورد کابل و شعر در مورد کابل خونین و شعر درباره کابل صحبت کنیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه دوستان عزیز افغانی ما در ایران و افغانستان واقع شود

شعر در مورد کابل

در این مطلب سعی کرده ایم حدود 100 شعر از اشعار زیبا را در مورد کابل برای شما تهیه نماییم.برای دیدن این اشعار به ادامه مطلب مراجعه نمایید

به کابل میروم کابل قشنگ است 

تمام شهر کابل شوخ وشنگ است

  نخواهم داد کابل را به لندن 

وطن زیباست بهتراز فرنگ است

شعر در مورد کابل

 وطن از دوریت دل خون چکان شد 

فغان و ناله ام در آسمان شد 

بسوزد آنکه من را بیوطن کرد 

به هجرت سخت اسما لالوان شد

شعری در مورد کابل

بکابل میروم آرام گیرم

  زآغوش وطن تا کام گیرم

  بگردم کو چه کوچه شهر خودرا 

زعارف عاشقانه جام گیرم

شعر درباره کابل

غربت اندر سر پناهم کلبه ی ویرانه بود 

در نوای این دلم هر آشنا بیگانه بود 

لیک میدانی وطن دارم که در آنجا چه شد؟ 

خواب هایم کوچ را در غربتم افسانه بود

شعر درباره کابل

خانه زیبا بود اما حال زیبایم نبود 

با چنین اندوه بیتو حالتم دیوانه بود 

عاقبت کو چیدم ازانجا وجای دیگرم

  بد تر از جای اول شد چون مرا غمخانه بود

  راز اسما در د غربت بود وجای لاف نیست 

دوستان یاد وطن در منزل جانانه بود

شعر در وصف کابل

به رنجهایت شریکم من وطن دار 

نی ام از جنس های روی بازار 

من انسانم بدردت خوب دانم 

مگر هستم به هجرانت سزا وار

شعر زیبا در وصف کابل

چو دیدم آسمان شد سرد وتاریک 

بوقت روزه افطاراست نز دیک 

بروی سفره ات داری وطن دار؟ 

تونان خشک وچای و آب باریک

شعر به وصف کابل

خیال من هوای کابل آمد 

بیادم نغمه های بلبل آمد 

به غربت یاد آید خاک پاکم 

خیالم شد که یار از زابل آمد

اشعار زیبا در وصف کابل

برای خاک پاک سرزمینم 

به کابل جان توهستی بهترینم 

زدوری ها مرا رنج است بسیار 

چه شد آیا بخاک سر زمینم

شعر کابل جان

دلم در ارزو ها تنگ تنگ است 

نوای عا شقانه بیدرنگ است 

ولی راز وطن با رمز ظلم است 

که در هر کوچه اش فریاد جنگ است

شعر کابل

از قصه ی منزلم بگویم نا چار  

با هیچ کسم نیست بدنیا سرو کار 

یکدم نظرم کن که جسان میسوزم؟

من را به کسی نیست جز از تو سروکار

شعر کابل زیبا

من هجران دیده ی درد فرا قم  

به یاران وعزیزان هم اطاقم 

به امید وفای دوستانم 

هلاک عشقم و وزیبای باغم

شعر کابلی

عید است ومن نا له وافغان دارم 

از درد وطن شبانه گر یان دارم 

اندوه منی زار هزاران شده است 

هر چند تسلای فراوان دارم

اسما سخی عزیز 

شعر های کابل

کابل تو ای دیار غرور و حماسه ها

از رزم دلیران تو صد ها سروده ها

از روزگار باستان تو سازد خبر همی

شیوا مدایح و خجسته قصیده ها

شعر در مورد کابل

فرهنگ آریا ،  ترا پرشکوه ساخت

از فیض آنزمان تو هرجا ترانه ها

مردان نامدار تو برجا گذاشته اند

صد ها حکایتی و هزاران فسانه ها

شعر راجع به کابل

مدفون خاک تو آثار بس بزرگ

ُرخشد قدامت تو ، ز نقش کتیبه ها

زآنرو ضرورتیست ، که یابند ز مهد تو

کاوشکران ، عظمت و فر زمانه ها

شعر درباره کابل

گاهی ترا جنت فردوس در قیاس

بی جا نبود که بگفتند چنین تشابه ها

“طرزی” زجسم و جان سخن در میان کشید

“جان وطن” تویی ، ای شهر زنده ها

شعر برای کابل

خنیا گران نوای دل انگیز میکشید

افسونگران همه با چنگ و چغانه ها

لیکن فسوس طرب ات پایه دار نبود

زردی گرفت بهار تو ز گردش زمانه ها

شعر برف کابل

کابل بسوخت و دودش بلند بشد”

با این مطلع سرائید جوان تو نغمه ها

ویرانی ات نداشت نطیری به عصر ما

الحق که در جهان نه یابی چنین خرابه ها

کابل زیبا شعر از کریم شیون

کابل تو مهد فرهنگ و تاریخ آریا

در عصر خراسان بودی شهیرشهره ها

” تیمور” ترا مرکز افغان زمین بساخت

حالا چه شد، که فتاده هرسو زباله ها

شعر کابلی

ویرانگران تو خوار و زبون شوند

وقتا که آه آتشین ات برآرد زبانه ها

بیچاره ساکنان تو طالب “عنایت” اند

جویای صلح و امن به دعای شبانه ها

شعر دختر کابلی

طالب است و کار قاضی می کند

جاهل است و انتحاری می کند

زندگی یک تحفه لطف خداست

از خداوند ناسپاسی می کند

شعر های عاشقانه کابلی

حلق سرود پاره‌، لب‌های خنده در گور

تنبور و نَی در آتش‌، چنگ و سَرَنده در گور

این شهر بی‌تنفّس لَت‌خوردۀ چه قومی است‌؟

یک سو ستاره زخمی‌، یک سو پرنده در گور

شعر در مورد کابل

دیگر کجا توان بود؟ وقتی که می‌خرامد

مار گزنده بر خاک‌، مور خورنده در گور

گفتی که «جهل جانکاه پوسیدۀ قرون شد

بوجهل و بولهب‌ها گشتند گَنده در گور»

شعری در مورد کابل

صابون ماه و خورشید صد بار بر تنش خورد

امّا چه می‌توان کرد؟ شب همچنان سیاه است‌

ناچار گُل مرویید، از نور و نَی مگویید

وقتی به شهر کوران‌، یک‌چشمه پادشاه است‌

شعر درباره کابل

شهری که این‌چنین است‌، بی‌شهریار بادا

یعنی که شهریارش رقصانِ دار بادا

تا ردّ پای نااهل در کوچه آشکار است‌،

سنگ آذرخش بادا، چوب اژدهار بادا

شعر کابل من

روزی که دسته ی کلاشینکوف را

گلدان می کنیم

روزی که فشنگ ها را

در باغچه می کاریم

شک دارم آن روز

از من و تو نشانی باشد

اما

روسری در باد تو

پرچم صلح خواهد بود

شعر در مورد کابل

پر از باروت های خیسیم

پر از خمپاره های کار نکرده

در خمیازه های مان

در ما

خون رقیقی ست

رقیق تر از تمام سرخ ها

شعری در مورد کابل

ما زنده ایم هنوز

اما لباس هایمان مرده

ما برای جنگیدن

هنوز حرف داریم

آنقدر که هیچ شاعری

حاضر به صلح نیست…

شعر درباره کابل

 خوشا عشرت سرای کابل و دامان کهسارش

که ناخن بر دل گل می زند مژگان هر خارش

خوشا وقتی که چشمم از سوادش سرمه چین گردد

شوم چون عاشقان و عارفان از جان گرفتارش

شعر درباره کابل

 ز وصف لاله او، رنگ بر روی سخن دارم

نگه را چهره ای سازم ز سیر ارغوان زارش

چه موزون است یارب طاق ابروی پل مستان

خدا از چشم شور زاهدان بادا نگهدارش

شعر در وصف کابل

الا کابل تو بودی جسم و  جانم

هوای دلکشت روح و روانم

به هجرانم بحرمان از تودورم

اگر  بازت  نبینم جان سپارم   

شعر در وصف کابل

الا کابل تو بودی خانهء  من

نیابم جز تو دگر لانهء من

به دنیا پر زدم هر جا رسیدم

ندیدم در جهان اشیانهء من

شعر زیبا در وصف کابل

الا کابل   چرا ویرانه   گشتی

بدست جاهلان صد پاره گشتی

به قلبت میزنند خمپاره و توپ

شدی ویران و جغد را لانه گشتی

شعر به وصف کابل

الا کابل  خراباتت   کجا شد

همان عرس و مناجاتت کجا شد

زجان ودل ثنا گوی توبودند

صفای قلب  رندانت  کجا شد

اشعار زیبا در وصف کابل

الا کابل دیگر جا خانه ام نیست

جز اغوشت دیگر کاشانه ام نیست

شدم مجبور به کشور های دنیا

به هر جا پر زدم اشیانه ام نیست

شعر کابل جان

الا کابل   خراباتت کجا شد

همان رمز مناجاتت کجا شد

کنون پیداست همه زهد ریایی

زصدق دل مقالاتت  کجاشد

شعر کابل

الا کابل خراباتت  خراب شد

دلم صد پاره و جانم کباب شد

صفای صوفیان و اهل دل بود

همه اهل طرب رنج و عذاب شد

شعر کابل زیبا

همی نالم  به یادت کابل  من

چه پر درد است یارب مشکل من

همیشه سر فراز بودی بدوران

خرابیت  چو خنجر  بر  دل من

شعر کابلی

بنالم من به یادت کابل من

خرابیت همه داغ دل من

ز دست ظالمان ویرانه گشتی

بشد هجران وغربت حاصل من

شعر های کابل

خرابات منزل اهل طرب  بود

فراغ خاطر مارا سبب بود

شدیم  گریان ازین زهد ریایی

چنین ظلمت بخواست محتسب بود

شعر در مورد کابل

نه مطرب ماندونی مست خرابات

نه صوفی ماندونی اهل مناجات

بشد کابل همه ویران و  غارت

زدست  زاهد و  اهل   خرافات

شعر راجع به کابل

وطنداران ببینید  ملک و میهن

بشد ویران ز مکر و حیل دشمن

بگیرید پند وعبرت ای عزیزان

شناسید دشمن مکار و پرفن

شعر درباره کابل

خداوندا دلم بسیار تنگ است

به ملک و میهنم تیر تفنگ است

بگویید با تفنگداران جاهل

برادر کشتن تان شرم و ننگ است

شعر برای کابل

خداوندا  ببین  احوال  زارم

بدور از میهنم چون بیقرارم

نگیرم انس و الفت در غریبی

که بی میهن چنین رسوا و خوارم

شعر برف کابل

من نه تاجیکم نه پشتون، نی هزاره نه ز ترکم

نی ز ازبک، نه بلوچم نی ز ایماق سترگم

من به مذهب نی ز سنی، نی ز شیعه، نه ز سیکم

نی دورنگم، نی دروغم، نی فسادم، نی شریکم

کابل زیبا شعر از کریم شیون

نی شمالی، نی جنوبی، نه ز غربم، نه ز شرقم

نی ز کوی فتنه پیشان، نی پی تشویق فرقم

نی بفکر جنگ لفظم، نی بفکر تهمت و شر

نی زر اندوزم، نه نوکر، نی کلاه فتنه بر سر

شعر کابلی

خطه ام افغان ستانست، خاک ان از من سراسر

ما همه افغان و افغان سر بر سر با هم برابر

رود و دریایت خروشان، کوهسارت با جلالند

فصل هایت بی نظیر و مردمانت با کمالند

شعر دختر کابلی

پاک بادا خطه من از کف شر و شرارت

مرده بادا هر که بردست صلح میهن را بغارت

خاک بادا بر دو چشمی کو ندارد تاب دیدن

دست مایان را چو زنجیر، متحد، با هم پریدن

شعر های عاشقانه کابلی

مرگ بر خصمت همیشه، شاد زی بی درد ماتم

دور بادا از وجودت تکه های راکت و بم

سبز بادا، سبز بادا، نام تو بر جسم و جانم

زنده بادا، زنده بادا، کشورم، افغانستانم

شعر در مورد کابل

شـــــام است و آبگینهء رؤیـــــاست شهـر من‌

دلخـــــواه و دلفـــــــروز و دل‌آراست شهر من‌

دلخــــواه و دلفــــروز و دل ‌آراست شهر من‌

یعنی عـــروس جملهء دنیـــاست شهــــــر من‌

شعری در مورد کابل

ای شهــر من‌! به خاک فروخسپ و گَنده باش‌

یا با تمـــام خــــویش‌، مهیای رنـــــــده باش‌

این رنده مـــــــی ‌تراشد و زیبات مــــی ‌کند

آنگه عروس جملهء دنیـــــات مـــــی ‌کنـــــد

شعر درباره کابل

تو بمان ای سنــگــــر آزادگــــــــــــــــان

زادگــــــاه راد مـــــردان جهــــــــــــــان

شعر کابل من

تونه خــــــــــاکی مایه جـــــان مــــــــنی

هم تو جــــانی و هم تو جــانان مـــــــنی

جـــان مـــــــا گــــرفت گو رو باک نیست

تو بمان ای آنکه چون تو پــــــــاک نیست

شعر در مورد کابل

ای گـــــرامی خــــاک پاکـــم ای وطـــــن

ای فـــــــدای خـــــار خارت جان و تــــــن

گــــــرچه خـــاک دیگران بس دلشکست

دور از تــــــــــو در نــــگاهـــــــم آتشست 

شعری در مورد کابل

همه داد وطن خواهی زنند، اما نمی دانم

وطن خواهی به گفتار است یا کردار یا هر دو؟

شعر درباره کابل

ای خدا شد مدتی ، آرام تــن گــم  کـــرد ه ا م 

وز جـفـا زنـدگـی، ملـک و وطن گـم کرده ام 

گردش دنیـا ی دون، بنمــوده دور ازمیـهنـم 

دلبـران رشـک آهوی خـتــن، گــم  کـــر ده ام

شعر درباره کابل

یاد بادا من کـه در کابـل ، مکا نی داشـتـم

در مـیـان ســنـبـل و گـل ، آ شـیـانی داشــتـم

مـیـهــن بـهـتـــر ز جـا نـم ، ا فـتـخـا ر آ ســیـا

خوش چه ملک باصفا ، ا فغانْسِـتانی داشـتـم

شعر در وصف کابل

وطن عشق تو افتخارم

وطن در رهت جان نثارم

 وطن خاک پاکت بهشتم

وطن گلخنت لاله زارم

شعر در وصف کابل

 وطن عشق تو افتخارم

وطن در رهت جان نثارم

 وطن عاشقم بر شکوهت

به از گل بود سنگ و کوهت

شعر زیبا در وصف کابل

خواهم وطن بقای تو را از خدای تو

تا جان به تن مراست بگویم ثنای تو

 در حفظ تست و و حدت ملی پیام من

 این نکته دل کش است که دارم هوای تو

 راز بقاست گر که بمیرم برای عشق

افغان سزد که زنده بمانم برای تو

شعر به وصف کابل

این کشور افغانستان است

این عزت هر افغان است

میهن صلح، جایگاه شمشیر

هر فرزندش قهرمان است

اشعار زیبا در وصف کابل

این کشور میهن همه است

از بلوچ، از ازبکها

از پشتون، هزاره‌ها

از ترکمن و تاجیکها

هم عرب و گوجرها

پامیری، نورستانیها

براهویی است و قزلباش

هم ایماق و پشه‌ئیان

شعر کابل جان

این کشور همیشه تابان خواهد بود

مثل آفتاب در آسمان کبود

در سینهٔ آسیا

مثل قلب جاویدان

نام حق است ما را رهبر

می‌گوییم الله اکبر، می‌گوییم الله اکبر

شعر کابل

دا وطن افغانستان دی

دا عزت د هر افغان دی

شعر کابل زیبا

من افغانم همین هویت من

همین تاریخ و اینست شوکت من

منم گمگشتۀ تاریخ انسان

منم پیمانۀ مدهوش دوران

شعر کابلی

همینم من همین آوارۀ دهر

غذایم ناله و در کوزه ام زهر

من آتش زاده ام آتش شعارم

سرود خستۀ شب مینگارم

شعر های کابل

صبح است و روز نو بــــه فراروی شهر من‌

چشم تمــــام خلق جهــــــــان سوی شهر من‌

شعر در مورد کابل

ای شهــر من‌! به خاک فروخسپ و گَنده باش‌

یا با تمـــام خــــویش‌، مهیای رنـــــــده باش‌

این رنده مـــــــی ‌تراشد و زیبات مــــی ‌کند

آنگه عروس جملهء دنیـــــات مـــــی ‌کنـــــد

شعر در مورد کابل

(0) نظر

درمان گیاهی سوزش معده و زنجبیل برای سوزش معده و رفلاکس معده

چهارشنبه دوازدهم 10 1397

درمان گیاهی سوزش معده و زنجبیل برای سوزش معده و رفلاکس معده

زنجبیل برای سوزش معده,ایا زنجبیل برای سوزش معده خوب است,زنجبیل سوزش معده,زنجبیل و سوزش معده,زنجبیل و رفلاکس معده,زنجبیل برای رفلاکس معده,زنجبیل رفلاکس معده,درمان گیاهی سوزش معده,درمان گیاهی سوزش معده

زنجبیل برای سوزش معده , ایا زنجبیل برای سوزش معده خوب است , زنجبیل سوزش معده , زنجبیل و سوزش معده

در این مطلب از سایت جسارتبا درمان گیاهی سوزش معده و زنجبیل برای سوزش معده و رفلاکس معده بیشتر آشنا شوید . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد .اگردچار سوزش معده شدید حتما از زنجبیل استفاده کنید تا مشکلتان سریع حل شود.سابقه استفاده از زنجبیل در درمان طبیعی بسیاری از بیماری‌ها به قرن‌هاپیش برمی‌گردد. زنجبیل درمانگری طبیعی است و بسیاری از بیماری‌ها از میگرن تا سرطانرا به صورت طبیعی درمان می‌کند.سالیان زیادی است که از زنجبیل به عنوان داروی خانگی برای درمان سوزش معده استفاده می‌شود. برای این منظور زنجبیل را به صورت چای استفاده می‌کنند.

زنجبیل

همانطورکه می دانید زنجبیل گیاهی است که هم خواص دارویی دارد وهم به عنوان ادویه پودر شده آن استفاده می شود.به یادداشته باشید که زنجبیل یک تنه می‌تواند طعم هر غذا یا شیرینی را از این رو به آن رو کند. علاوه بر طعم‌دادن خواص درمانی زیادی نیز برای این ادویه قائل شده‌اند؛ اما با تمام خواصی که دارد می‌تواند برای افرادی که از بیماری‌های خاصی رنج می‌برند مضر نیز باشد. در این مطلب شما را با خواص و مضرات زنجبیل بیشتر آشنا می‌کنیم. لطفاً با ما همراهی کنید.زنجبیل ممکن است سلاح قدرتمندی در برابر سرطان تخمدانباشد. در یک بررسی که در بخش مرکز سرطان دانشگاه میشیگان انجام شد مشخص شدپودر زنجبیل موجب مرگ تمام سلول‌های سرطانی تخمدان می‌شود.طی یک بررسی که در دانشگاه مینه سوتا انجام گرفت مشخص شد زنجبیل می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی کلورکتال را آهسته کند.طی نتایج حاصله از چندین تحقیق مشخص شد که زنجبیل به همان اندازه ویتامین B6 در رفع بیماری صبحگاهی (ویار حاملگی) موثر است.تحقیقات نشان داده زنجبیل می‌تواند در درمان تهوع ناشی از دریازدگی مفید و موثر باشد.این گیاه فواید فراوانی دارد که حتما باید در سبد غذایی خانواده ها قرار گیرد

زنجبیل ، خواص زنجبیل , زنجبیل و لاغری , زنجبیل و فشار خون , مضرات زنجبیل

زنجبیلدر بسیار موارد درمانی کاربرد دارد و می تواند مشکلات زیادی را درمان کند کسانی که مبتلا به ریفلاکس و برگشت غذا به داخل مری هستند می توانند از اینادویه موثر کمک بگیرند و انواع مشکلات گوارشی خود را برطرف کنند

زنجبیل برای سوزش معده

     بیماری ریفلاکس معده یا GERD می تواند با خوردن غذاهای داغ یا تند به طور بالقوه دردناک شود زنجبیل یک ریشه گیاه است که ممکن است به عنوان چاشنی و یا به عنوان یک درمان گیاهی برای حالت تهوع و یا سوء هاضمهاستفاده شود اگر علائم GERD شامل سوء هاضمه را دارید مصرف یک دوز متوسط زنجبیل ممکن است معده شما را تسکین دهد.  در نهایت، تصمیم شما به استفاده از زنجبیل باید بر پاسخ بدن شما به این گیاه باشد برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها می تواند علائم GERD را بدتر و سبب تحریک تولید اسید معده و یا شل شدن اسفنکتر تحتانی مری شود هنگامی که این اسفنکتر در زمان های نامناسب باز شود و یا کاملا بسته نباشند اسید معده و غذاهای با هضم جزئی می توانید به مری وارد و ایجاد یک درد سوزشی در مرکز قفسه سینه شما بعد از غذا خوردننمایند. به احتمال زیاد غذاهای خاص سبب بدتر شدن رفلکس اسید در افراد با GERD می شود اما واکنش از یک فرد به دیگری متفاوت است غذاهای تند و چرب، میوه های خانواده مرکبات و آب میوه، گوجه فرنگی و سس گوجه فرنگی، پیاز، شکلات، قهوه و الکل از عوامل محرک رایج برای سوزش سر دل هستند

(0) نظر

زرشک و لاغری

سه شنبه یازدهم 10 1397

تاثیر مصرف زرشک و لاغری از نظر طب سنتی

زرشک و لاغری ،زرشکو لاغری،آب زرشک و لاغری،زرشک لاغری،خواص زرشک و لاغری،زرشک سیاه و لاغری،فواید زرشک و لاغری،زرشک لاغری،آب زرشک و لاغری،آب زرشک برای لاغری،آب زرشک لاغری،اب زرشک در لاغری،اب زرشک برای لاغری خوب است

زرشک و لاغری ، آب زرشک و لاغری ، زرشک لاغری

در این مطلب از سایت جسارت به خواص زرشک در لاغری می پردازیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

تاثیر زرشک و لاغری

استفادهاز زرشک و آب زرشک به قدیم الایام می رسد که پزشکان سنتی گذشته به دلیل توصیه خود به اشخاص آن زمان سعی در معالجه بسیاری از امراض داشته اند که انسانها امروزه نیز بی بهره نیستند.نکاتی که باید در مورد آب زرشک توجه کرداین است که ابتدا باید زرشک مخصوص آبگیری که ازخانواده زرشک قرمز (زرشک پلویی) است را انتخاب کرد، این نوع زرشک دارای مشخصاتی است مانند جثه ای نسبتاً بزرگتر از زرشک قرمز ، دارای رنگ آلبالویی تیره و حاوی هسته که معمولاً این نوع زرشک به “زرشک سیاه” معروف است،زرشک سیاه را می توان در بسیاری عطاری ها که هم به صورت تازه و خشک ارائه می شود و در تمام فصول سالموجود است را خریداری کرد، در ادامه به خواص درمانی اشاره ای خواهیم داشت.تقویت سیستم ایمنی بدن ،حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین ث، تصفیه کننده خون،تنظیم فشارخون  تنظیم قند خون، پایین آورنده چربی خون، پایین آورنده اوره، شستشوی کبد و کلیه، بهترین دوست کبد و پوست  روشن کننده پوست صورت، بهترین در درمان آفت دهان، مفید در درمان جوش صورت و بدن

خواص زرشک و لاغری

اگر دوست دارید بسیار سریع لاغر شوید و یک لاغری سریع را تجربه کنید میتوانید از چایزرشک کوهی و دم کرده زرشک کوهی استفاده کنید برای تهیه چای زرشک کوهی و یادم کرده آن باید 2 قاشق غذاخوری زرشک را در یک کاسه به مدت 5 دقیقه خیس کنید تا کاملا شن و دیگر مواد آن ته نشین شود سپس آن را آبکش میکنیم بعد ازتمیز شدن زرشک آنها را در قوری ریخته و مقداری آب جوش روی زرشک های تمیز شده بریزید پس از گذشت چند دقیقه زرشک ها تغییر رنگ داده و رنگ پس میدهند وبگذارید زرشکتان دم بکشد اگر طعم ترشی آنرا دوست نداشتید میتوانید از یک تیکه نبات زعفرانی و یا عسل به دم کرده تان اضافه کنید

بیشتر بخوانید :

کندر در دوران بارداری

زرشک در بارداری

سیاه دانه و عسل

برگ سنا چیست

زرشک و لاغری ، آب زرشک و لاغری ، زرشک لاغری

چایزرشک کوهی دارای فواید بیشماری میباشد که مهم ترین خواص آن ضدصفرا بودن آن,  تقویت کننده قلب و کبد میباشد در ضمن آب زرشک نیز برای برطرف کردن عطش وگرمازدگی بسیار خوب و  عالیست در ضمن شما میتوانید از دم کرده زرشک برای تصفیه خونتان میتوانید استفاده کنید.

زرشک و لاغری

یکی از ویژگی های مفید زرشک ، کاهش فشار خونو خاصیت چربی سوزی زرشک قرمز است.آب زرشک و لاغری اخیرا مورد بررسی قرار گرفته است و مشخص شده است که زرشک در کاهش وزن هم نقش دارد.اخیرا با توجه به تاثیر دمنوش زرشک و لاغری ، در یک محصول لاغری تولید شده در دانشگاه تهران ، از این خاصیت استفاده شده است مصرف زرشک در کنار داروهای روتین بیماران نارسایی احتقانی قلبی باعث افزایش کیفیت زندگی در این افراد،  عملکرد قلب و کاهش مرگ میر بیماران می شود. مطالعات نیز نشان داده‌اند که زرشک در درمان آریتمی ضربان قلب و نارسایی قلبی نقش دارد. باید بدانیم که زرشک با کاهش کلسترول، فشارخون و قند خون که همگی از عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی هستند، می‌تواند نقش پیشگیری کننده نیز داشته باشد

زرشک و لاغری ، آب زرشک و لاغری ، زرشک لاغری

زرشک،میوه‌ای ترش مزه و سرشار از خاصیت است که بومی مناطق معتدل و نیمه استواییاروپا، آسیا، آفریقا و آمریکا است.در حال حاضر، کشورمان ایران بزرگترین قطب تولید کننده زرشک در دنیا است. روش‌های مصرف زرشک بسیار زیاد است. اما یک شیوه سالم برای مصرف زرشک، استفاده از آن به صورت دمنوش است.

خوردن زرشک و لاغری

از نظر طب سنتی ایران، زرشک طبیعتی سرد و خشک دارد.دم کرده زرشک مناسب برای درمان ورم و زخم معده و روده است.دمنوش زرشک برای درمان اسهال‌های خونی یا زخم روده، مناسب است.به علت وجود ویتامین ث فراوان در زرشک، دم کرده میوه آن در پیشگیری از سرماخوردگینقش بسزایی دارد.دمنوش زرشک ادرارآور و خلط آور بوده و برای خوشبو شدن دهان نیز استفاده می‌شود.دمنوش زرشک دارای خاصیت تصفیه‌کننده و ضدعفونی‌کننده خون و منقبض کننده عروق است.زرشک، تقویت‌کننده قلب و کبد است، صفرا آور بوده و در درمان سنگ کیسه صفرا بسیار مؤثر است.دم کرده زرشک،بی اشتهایی را برطرف می‌کند و فشارخون را کاهش می‌دهد.دم کرده زرشک برای درمان زردی و یرقان موثر است.کسانی که مبتلا به ورم طحال هستند می‌توانند برای معالجه از دم کرده زرشک کمک بگیرند.دمنوش زرشک برای معالجه بواسیر مفید است است.دم کرده زرشک، نقرس و رماتیسم را برطرف می کند.

زرشک و لاغری ، آب زرشک و لاغری ، زرشک لاغری

متخصصین عروق معتقدند که برای درمان بیماری های قلبی, کلیوی و فشار خون میتوانید از زرشک یا همان بربرین استفاده کنید در زرشکاسیدهای آلی وجود دارد که باعث میگردد سنگ کلیمه شکسته شود و کلا دفع گرددهمچنین برای تنظیم ضربان قلبتان میتوانید از زرشک استفاده کنید

زرشک و لاغری

بیشتر بخوانید :

کاکائو و کبد چرب

کندر چیست

سرکه سیب برای مو

خواص عسل و دارچین

(0) نظر

علت و درمان و دلایل درد بیضه راست و شکم و کشاله ران و زیر شکم بعد از انزال چیست

دوشنبه دهم 10 1397

درد بیضه راست

درد بیضه سمت راست در مردان ممکن است به دلایل مختلفی پدید آید اگر به دنبال علت دردبیضه سمت راست در مردان هستید درد بیضه سمت راست می تواند ناشی از اوریون باشد. به علاوه، ممکن است علل غیر مستقیمی مثل فشردگی اعصاب پشت، سنگ کلیه،سیاهرگ های واریسی طناب منوی در ادامه این پست سایت تفریحی سماتک روشهای درمان درد بیضه سمت راست در مردان را بیان خواهد کرد. درد بیضه سمت راست درکودکان و نوجوانان ممکن است در اثر پیچیده شدن طناب منوی متصل به بیضه به دور آن است. چیزی شبیه به این در کودکان بسیار شایع و کمتر جدی است (گرچه ممکن است دردناک باشد) که پیچ خوردگی جائی به نام زائدهٔ بیضه یا اپیدیدیم است. این پیچ خوردگی ها خودبه خود روی می دهد، گاهی در حال بازی و گاهی نیزدر نیمه شب.
درد بیضه راست , درد بیضه سمت راست , درد بیضه راست و شکم , درد بیضه راست و کشاله ران

معمولا کوفتگی و ورم بیضه از جمله عوارض بد ضربات مستقیم به حساب می‌آیند، ولی علی‌رغم وجود این حالت هشداردهنده، در اکثر موارد با انجام اقدامات محافظتیمی‌توان طی چند روز این مشکل را برطرف نمود. اقدامات محافظتی شامل پوشیدن لباس‌های زیر خاص، استفاده از مسکن‌ها و کمپرس گرم است. تورم و کوفتگی ناشیاز عمل وازکتومی نیز به همین طریق قابل درمان است.

علت درد بیضه راست چیست؟

۱- ورم بیضه سمت راست
۲- ورم اپیدیدیم
۳- تومور یا سرطان بیضه
۴- پیچش طناب بیضه
۵- آب دور بیضه
– درد عفونت بیضه سمت راست . عفونت های باکتریائی یا مقاربتی – معمولاً از باکتریناشناخته، ولی گاهی ناشی از باکتری سوزاک یا کلامیدیا – دردی ایجاد می کندکه هر ساعت بیشتر می شود. گرچه بیشتر افراد مبتلا به عفونت بیضه از نظر جنسی فعالند، ولی تماس جنسی تنها علت این عفونت ها نیست. هر باکتری، مخصوصاً باکتری های آلوده کنندهٔ مجاری ادرار، می توانند باعث درد بیضه شوند.
– وقتی بیضه عفونی شود، برآمدگئی در داخل پوست آن احساس می شود که قرمز و در تماس گرم است. ادرار کردن ممکن است دشوار و ترشح آلت تناسلی دیده شود.
– التهاب اپیدیدیم مانند پیج خوردگی حال اورژانس ندارد. اما شدت درد ممکن است شما رابی درنگ نزد پزشک بفرستد. پزشک آن را با تجویز آنتی بیوتیک درمان می کند. خود نیز می توانید کارهائی برای کمک به آن انجام دهید. استراحت کنید. استراحت در تسریع درمان التهاب اپیدیدیم مؤثر است. بالا گرفتن بیضه درد را کمتر می کند.
– حمام کنید. دراز کشیدن در وان آب گرم تورم و درد را کم کرده و جریان خون را بیشتر می کند.
– کمپرس یخ کنید. کمپرس بیضه با یخ نیز درد و تورم را کاهش می دهد.
– بیضه بند بپوشید. پوشیدن بیضه بند، استراحت مطلق به مدت چند روز، و گذاشتن یخ برای رفع درد ناشی از اوریون کافی است.
درد بیضه راست , درد بیضه سمت راست , درد بیضه راست و شکم , درد بیضه راست و کشاله ران
هم بیضه وهم بافت‌های مجاور آن‌ها استعداد قابل ملاحظه‌ای جهت ابتلا به عفونت دارند. زمانی که این عفونت‌ها رخ می‌دهند، التهاب سبب بروز درد می‌شود و بیضه‌ها بخصوص در هنگام لمس بسیار دردناک خواهند بود. عفونت‌های باکتریایی معمولا از طریق سیستم ادراری بالا می‌روند و سبب عفونت در این اعضا می‌شود که البته به آنتی‌بیوتیک، بسیار عالی پاسخ می‌دهند. عفونت‌های ویروسی نظیر اوریون در بالغین بندرت سبب درگیری بیضه‌ها می‌شوند، اما در صورت درگیری معمولا یک بیضه را درگیر می‌کنند؛ هرچند که گاهی ممکن است در افراد کمی هر دو بیضه با هم درگیر شوند. عفونت بیضه ناشی از اوریون، در صورت درگیری هر دو بیضه می‌تواند منجر به عقیمی شود. درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سردو بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت است. با گذاشتن حوله سرد زیر بیضهو مصرف داروهای ضد التهاب طی ۲ تا ۳ روز، درد بیضه فروکش می کند.

درمان درد بیضه سمت راست

گذراندن وقت در هنگامی که از درد شدید بیضه سمت راست دولا شده اید جایز نیست، چون اگر پیچیده شدن طناب منوی به دور آن علت درد باشد فقط چهار تا شش ساعت تا مرگ بیضه در اثر نرسیدن خون فاصله هست. و وقتی به بیمارستان برسید، تشخیص اینکه درد ناشی از پیچیدگی بیضه، اپیدیدیم، یا فتق است فرقی ندارد. تمام اینها مثل هم دردناکند و تشخیص آن حتی برای پزشک دشوار است. بنابراین، درد حاد بیضه را فوراً به پزشک اطلاع دهید، چون اگر ظرف چند ساعت درمان نشود، به از دست رفتن بیضه منجر می گردد.
– بیضه رابلند کنید. یک آزمایش ساده، ولی نه دقیق، این است که با گذاشتن بالشی در زیر لمبر، پوشیدن بیضه بند، یا تغییر وضعیت بیضهٔ متورم را بلند کنید. درد التهاب اپیدیدیم موقتاً تسکین می یابد، ولی درد پیچ خوردگی تشدید می شود. فرد دچار پیچ خوردگی ممکن است تهوع هم داشته باشد یا استفراغ کند.
– چرخاندنبیضه را به پزشک بسپارید. پزشک ممکن است بتواند بیضه را بدون جراحی نجات دهد، اما این کار اغلب بسیار دردناک است. معمولاً عمل جراحی اجتناب ناپذیر می شود. پزشک پیچ خوردگی را باز کرده و سپس آن را به درون پوست بیضه می دوزد تا دوباره گرفتار نشود. حتی اگر بدون عمل هم پیچ خوردگی باز شود، پزشکممکن است عمل جراحی ثابت کردن بیضه را لازم بداند. همانطور که متوجه شدید منظور از عنوان درد جنسی در مردان درد در آلت تناسلی و بیضه است که گاها برای کودکان و نوجوانان هم اتفاق می افتد. مشکلی که با بروز آن نگرانی ها آغاز می شود ترس از اینکه نکند بیماری جدی پشت این درد پنهان باشد و یا منجر به ناباروری گردد.
– آن را خنک کنید. اگر پزشک پیچ خوردگی زائدهٔ بیضه یا التهاب اپیدیدیم را تشخیص دهد، نیازی به جراحی نیست. این پیچ خوردگی گرچه دردناک است، اما خطرناک نیست. در این حالت، پزشک کمپرس یخ، بالاگرفتن پوست بیضه و داروهای مسکن به مدت چند هفته تجویز می کند، گرچه درد به طور عادی ظرف دو یا سه روز فروکش می کند. با گذاشتن بالش در زیر لمبر یا پوشیدن شورت ورزشی بیضه ها را بالا بگیرید. اگر درد طول بکشد، عمل جراحی ممکن است لازم شود.
– با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان داروییندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی وبستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.
برای یک مرد چیزی دردناک تر از وارد آوردن ضربه ای به بیضه هایش نیست. اما همهٔ دردهای بیضه ناشی از ضربهٔ خارجی نیست. گاهی منشأ درد در خود آنها است. علتاحتمالی درد بیضه سمت راست بستگی به سن شما دارد. درد بیضه سمت راست در بزرگسالان می تواند ناشی از التهاب اپیدیدیم در اثر عفونت آن باشد. (اپیدیدیم یا بربخ لوله ای پیچ خورده در پشت بیضه و داخل کیسهٔ آن است.) دراینجا نه تنها پوست بیضه درد می گیرد،بلکه احتمالاً احساس تورم یا برآمدگیدر اپیدیدیم خواهید کرد.
درد بیضه راست , درد بیضه سمت راست , درد بیضه راست و شکم , درد بیضه راست و کشاله ران
اپیدیدیم،یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و اسپرم های تولیدشده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند. علت ایجاد این بیماری، اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی، وارد مجرای مرد شده و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این ورم، سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال، فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه، بیضه گرم و متورم و سفت و شدیدا دردناک است.

علت درد بیضه سمت راست در مردان

یکی از علل درد بیضه سمت راست و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضهبه علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:
هیدروسیل علت درد بیضه راست
۱- تومور بیضه
۲- ضربه به بیضه
۳- عفونت بیضه
۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند 
درد بیضه سمت راست به دلیل تومور بیضه 
تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه سمت راست و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری هایبیضه می باشد و لذا توصیه می شود:
۱- هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.
۲- در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.
پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی رویآن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی کهاغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.
درد بیضه راست , درد بیضه سمت راست , درد بیضه راست و شکم , درد بیضه راست و کشاله رانگاهیاوقات حین دفع سنگ ممکن است درد تیزی در ناحیه شکم احساس شود که معمولا این درد به ناحیه بیضه‌ها انتشار می‌یابد. این نوع درد، وجه مشخصه دفع سنگ کلیه است. گاهی حتی ممکن است خون در ادرار ظاهر شود. زمانی که پزشک در حضورچنین علائمی هیچ‌گونه اختلالی در بیضه‌ها پیدا نکرد، درمان جهت سنگ‌های کلیه توصیه می‌شود.

درد بیضه ها به دلیل پیچش طناب بیضه 

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین علت درد بیضه سمت راست می باشد. مثل شکل زیردر این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.
۱- هر دردبیضه سمت راست از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
۲- در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه سمت راست بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.
چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟
۱- ضربه
۲- دوچرخه سواری
۳- اسب سواری
۴- درد بیضه سمت راست ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.
درد بیضه راست , درد بیضه سمت راست , درد بیضه راست و شکم , درد بیضه راست و کشاله ران
هیدروسل به معنای تجمع مایع شفاف در داخل کیسه‌ای است که بیضه را احاطه کرده است. گاهی اوقات ممکن است از بدو تولد این حالت وجود داشته باشد که بیشتر به دلیل اختلالات شکل‌گیری کیسه‌های اطراف بیضه‌هاست. هیدروسل‌های کوچک بسختی قابل تشخیص بوده و خودبخود بهبود می‌یابند، اما انواع بزرگ هیدروسل باید طیعمل جراحی درمان شوند.

درد بیضه سمت راست نشانه چیست

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.
درد بیضه سمت راست ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراریرا در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

درد گرفتن بیضه سمت راست

استراحت وعدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عاملایجاد کننده بیماری مشخص می شود.
درد بیضه راست , درد بیضه سمت راست , درد بیضه راست و شکم , درد بیضه راست و کشاله ران
هر دو حالت فوق می‌تواند منجر به بروز ناراحتی در اطراف بیضه‌ها شود. در این حالتفرد بیشتر درد را در اطراف بیضه‌ها حس می‌کند و خود بیضه‌ها معمولا فاقد درد است. وریدهای اطراف بیضه نیز همانند وریدهای پا می‌تواند واریسی (واریکوسل) شود که سبب بروز احساس گرمی در نوک بیضه‌ها و محل واریسی شدن وریدها در اطراف بیضه‌ها می‌شود. گاهی عروق در هنگام لمس نیز حساس می‌شوند.در موارد متوسط تا شدید، استفاده از روش‌های جراحی برای برداشتن عروق واریسی راهکار درمانی مناسبی خواهد بود.

علت درد بالای بیضه سمت راست

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.
درمان اینحالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضهسمت راست فروکش می کند.

درد بیضه راست

(0) نظر

پروتز زانو

شنبه هشتم 10 1397

پروتز زانو

پروتز زانو,بهترین نوع پروتز زانو,پروتز زانو چیست,مراقبت بعد از عمل پروتز زانو,فیلم عمل پروتز زانو,انواع پروتز زانو,پروتز زانو آمریکایی,عوارض پروتز زانو

پروتز زانو , بهترین نوع پروتز زانو , پروتز زانو چیست , مراقبت بعد از عمل پروتز زانو

توضیحاتی در مورد پروتز زانو

وقتیغضروف مفصلی زانو به هر علتی تخریب شود حرکت مفصل دردناک شده و مفصل دچار خشکی و محدودیت حرکتی می شود. در این وضعیت می توان با تعویض سطوح مفصلی حرکات مفصل را بهتر کرده و درد را از بین برد. در شرایط ایده‌آل عمر پروتزهای زانو بین ۱۵ تا ۲۰ سال است که پس از آن می‌توان پروتز دیگری را جایگزین کرد. البته عمل جراحی دوم دشواری های خاص خودش را دارد. به همین خاطر توصیه می شود در صورت امکان بعد از ۶۰ الی ۶۵ سالگی برای عمل تعویض مفصل زانو اقدام کنند مگر این که درد زانو عملکرد فرد را مختل کند.در این مطلب از سایت جسارتدر مورد بهترین مارک و برند و عمل جراحی پروتز زانو آمریکایی و آلمانی و ایرانی پا چیست صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

عمل جراحی تعویض مفصل زانو یا پروتز زانو

عملجراحی تعویض مفصل زانو یا پروتز زانو، در غالب موارد بدون بروز عارضه خاصیانجام می شود و بیمار پس از آن می تواند زندگی فعالی داشته باشد. با این حال مانند هر عمل جراحی دیگری، تعویض مفصل آسیب دیده زانو و گذاشتن مفصل مصنوعی نیز ممکن است با عوارض احتمالی همراه باشد. اگر چه احتمال عفونت مفصل مصنوعی زانو بعد از تعویض مفصل کمتر از دو درصد است، ولی به علت اینکهدر صورت وقوع بسیار دردسرساز خواهد بود، اقدامات سختگیرانه زیادی صورت می گیرد تا عفونت ایجاد نشود. او اضافه کرد: با این حال احتمال عفونت در کسانیکه زخم های پوستی دارند، کسانی که عفونت ادراری یا تنفسی دارند، کسانی که مشکلات و عفونت های دهانی و دندانی دارند و در بیماران دیابتی کنترل نشده و روماتیسمی بیشتر است.

تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی

تعویضمَفصَل زانو یا آرتروپلاستی کامل مَفصَل زانو یا توتال‌نی(به انگلیسی: Total Knee Arthroplasty (TKA))عمل جراحی ارتوپدی که با استفاده از آن سطوحمفصلی استخوان‌ران و درشت‌نی در مفصل‌زانو با سطوح مصنوعی جایگزین می‌گردد. هر سال بیش از ۷۰۰ هزار عمل جراحی تعویض مفصل زانو در ایالات متحده با موفقیت انجام می‌پذیرد. آرتروپلاستی مفصل زانو در مواردی که سطوح مفصلی بیمار به دلایلی مانند استئوآرتریت، روماتیسم مفصلی،دفورمیتی واروس یا والگوس شدید، تروما یا خونریزی داخل مفصلی مزمن از بین رفته با جایگزینی دقیق پروتزهای آماده انجام می‌گیرد

نکاتی درباره عمل جراحی تعویض مفصل زانو

داروهاییکه پزشک تجویز کرده، مراقبت از زخم، مراقبت از وضعیت روحی بیمار و نرمش هایی که بیمار باید انجام دهد از مهم ترین نکات هستند.در هر عمل جراحی احتمال عفونت در محل عمل وجود دارد. پس پزشک معالج تا مدتی بعد از عمل جراحی، به بیمار آنتی بیوتیک میدهد تا احتمال عفونت بعد از عمل جراحی کاهش پیدا کند. ممکن است پزشک معالج داروهای آنتی بیوتیک خوراکی برای بیمار تجویز کند تا وی بعد از مرخص شدن از بیمارستان تا مدتی از آنها در منزل استفاده کند. بیمار باید داروها را تا آخر مصرف نموده و هر گونه افزایش در شدت درد را به پزشک معالج اطلاع دهد.

هزینه پروتز زانو

رضامسائلی روز چهارشنبه درباره قیمت و کیفیت پروتز مفصل افزود: بهترین و باکیفیت ترین محصولات پروتز زانو در کشور به ثبت رسیده است و برای بیمارانیکه به این پروتزها نیاز دارند، استفاده می شود. وی ادامه داد: پروتزهای زانویی، که از لحاظ مشخصات فنی، کیفیت پایین تری دارند، اجازه ورود به کشوررا ندارند و تجهیزات پروتز زانوی مصرفی در بیمارستان های کشور، از باکیفیتترین محصولات دنیا هستند. مسائلی تصریح کرد: نکته بعدی این است که پروتزهای مصرفی در قالب طرح تحول سلامت قیمت گذاری شده اند. تحت نظارت های قیمتی هستند و با نوسانات ارز، افزایش قیمتی در این زمینه وجود نداشته است.وی خاطرنشان کرد: اینکه در برخی اخبار شایع شده که بیمار به واسطه گرانی پروتز، از مصرف آن بی بهره مانده و فقط متمولان می توانند آنها را تهیه کنند، صحت ندارد، چراکه پروتزهای زانو و لگن افزایش قیمت نداشته اند. مشاوروزیر بهداشت و مدیرکل تجهیزات پزشکیاضافه کرد: ارز سیستم بانکی در اختیار همه اقلام تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز درمانی از جمله تجهیزات ارتوپدی و پروتز زانو قرار می گیرد. مسائلی اظهار داشت: قیمت گذاری تجهیزات پزشکی هم براساس تخصیص ارز سیستم بانکی صورت می گیرد، کما اینکه در 4 سال اخیر، تامین کنندگان تجهیزات پزشکی مانندگذشته، به تامین تجهیزات پزشکی و ارتوپدی فعالیت داشتند. وی گفت: کشور با کمبود پروتز زانو روبرو نشده است و مراکز درمانی مانند گذشته پروتزهای زانورا در اختیار داشته و بیماران از این لحاظ با مشکلی رو به رو نیستند. مسائلی درباره تامین تجهیزات پزشکی بیان کرد: برنامه ریزی برای تامین به موقع تجهیزات پزشکی در رأس برنامه های وزارت بهداشت قرار دارد و این موضوع به صورت روزانه در جلسات کاری رصد می شود. مدیرکل تجهیزات پزشکی ادامه داد:در سامانه الکترونیک اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، در سایت imed.ir نیز، زیرساختی فراهم شده که به صورت سیستمی، پیش بینی های مربوط بهفراهم آوری تجهیزات پزشکی و گزارش دهی دانشگاه ها اطلاع رسانی شده و پیرو آن، اشکالات موجود در اسرع وقت پیگیری می شود. مسائلی با بیان اینکه درحال حاضر دو شرکت ایرانی به تولید پروتز زانو و لگن فعالیت دارند، یادآور شد: به جز دو شرکت ایرانی تولیدکننده پروتز، 24 شرکت تامین کننده در زمینه پروتز زانو و 25 شرکت تامین کننده در زمینه پروتز لگن در کشور فعالیت دارند.

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

اگر سیستم ایمنی بدن فرد ضعیف باشد (مانند بیماری های مزمن کبدی، کلیوی، سرطانو …) احتمال عفونت بعد از جراحی مفصل زانو نیز بیشتر است اما شایع ترین عارضه که بالقوه می تواند بسیار خطرناک باشد، لخته شدن خون در رگ های اندامتحتانی و لگن است. احتمال این عارضه در هر عمل جراحی بزرگی که در اندام تحتانی انجام می شود وجود دارد و خطرش این است که در صورت وقوع، لخته خون می تواند به طرف ریه (امبولی ریه) و قلب حرکت کرده و در کارکرد آنها اختلالایجاد کند. برای پیشگیری از ایجاد این لخته ها، از داروهای خاصی استفاده می شود.یکی از عوارض مهم‌ بعد از تعویض مفصل زانو، عدم امکان خم کردن زانو به اندازه کافی است. در حالی که پس از جراحی انتظار می‌رود زانو بتواند حدود ۱۱۰ درجه خم شود، ولی ممکن است به علت چسبندگی بافت های نرم اطراف زانو بعد از عمل جراحی و یا محدودیت حرکتی شدیدی که بیمار قبل از عمل جراحیداشته، حرکت زانو بعد از عمل به این حد نرسد

آرتروز زانو چیست

آرتروززانو از عوامل شایع ایجاد درد در افراد بالاتر از چهل سال بوده و شایعترینبیماری تخریبی مفاصل بدن می‌باشد.میزان ابتلا در خانم‌ها نسبت به آقایان بیشتر است.مهم‌ترین مشخصه آرتروز، تخریب تدریجی غضروف مفصلی است. دو انتهایهر استخوان، از غضروف که بافتی انعطاف پذیر می‌باشد ساخته شده‌است.با شروعبیماری آرتروز زانو،غضروف انتهای تحتانی استخوان فمور(ران) و غضروف قسمت فوقانی استخوان درشت‌نی به تدریج دچار تغییرات تخریبی(دژنراتیو) می‌گردد.به همین ترتیب درگیری و آسیب غضروف کشکک به آرتروز این ناحیه منجر می‌شود،بنابراین آرتروزمفصل زانو در دو ناحیه تیبیوفمورال (مفصلی که بین استخوان ران و ساق ایجادقرار دارد) و مفصل کشککی-رانی می‌تواند ایجاد شود

تعویض مفصل زانو و آرتروز

معمولاٌتعویض مفصل زانو بیشتر در بیمارانی صورت میگیرد که دچار آرتروز زانو در سنین بین60 -80سالگی هستند. هرچند بیماران جوان تر که درد و تخریب مفصل آنها شدید است میتوانند در سنین پائین تری از این عمل سود ببرند. تعویض مفصل زانو یکی از اعمال شایع روی زانو در کشورهای پیشرفته ی دنیا میباشد. جراح معمولاٌ قبل از عمل معاینات بالینی لازم، مشاوره لازم با همکاران متخصص داخلی وبیهوشی انجام داده.گرافیهای لزم از اندام و قفسه ی سینه گرفتهو در صورت لزوم تستهای قلبی مثل نوار قلب وسایر تستهای اندام ها را بر حسبشرایط لازم انجام خواهند داد. و معمولاٌ کمی خون رزرو خواهد گردید. چه کسانی برای عمل جراحی مناسب نیستنند؟ در5 مورد خاص بیمار به طور قطع نباید عمل گردد: 1. وجود عفونت در اطراف زانو 2. عدم وجود عضلات راست کننده ی زانو که به خوبی فعال باشند 3. بیماری های عروقی شدید در اندام ها 4. ضعف شدید عضلات اندام ها بخصوص وقتی موقع ایستادن زانو به عقب برود 5. قفل بودنکامل وبدون درد زانو(آرتروز) قدیمی که درحال حاضر اندام بخوبی مشکلات بیمار را حل کرده است در مواردی میتوان عمل جراحی را انجام داد ولی با پذیرش ریسک بالا تر مثل: چاقیبیش از حد، وجود مشکلات پوستی شدید در اطراف محل عمل، بیماری های نوروپاتیمفصل ، بیماریهای داخلی بسیار شدید که بیهوشی را سخت میکند و… چه نتایجی از پروتز زانو بایستی انتظار داشت؟ بسیار مهم است که راجع به نتایج پروتز ،واقع بین بودن وبهتر است در این مورد قبل از عمل با جراح خود مشاوره ی کامل را به عمل آورید. به طور کلی انتظار از بین رفتن درد تاحدودی بالای 90% وجود دارد و دامنه ی حرکتی بیماران پس از عمل در صورت فیزیوتراپی مناسب،معمولاٌ بین0-130 و حتی بیشتر خواهد بود. راه رفتن و حتی دویدن و ورزش ملایم و انجام فعالیتهای روزمره زندگی براحتی قابل انجام خواهد بود.

آرتریت روماتوئید زانو

آرتریتروماتوئید یا روماتیسم مفصلی یک بیماری سیستمیک و مزمن است. شیوع این بیماری در جهان حدود یک درصد بوده و معمولاً در سنین میانسالی بروز می‌نماید و در زنان شایع‌تر از مردان است. نشانه‌های آرتریت روماتوئید : ضعف و خستگی تورم و درد مفاصل سفتی صبحگاهی مفاصل ندول‌های روماتوئید

بیهوشی در جراحی تعویض مفصل زانو

بیهوشییا بی حسی؟ از دو روش بی حسی عمومی(general anesthesia) ویا بی حسی نخاعی(Spinal or epidural anesthesia) می توان استفاده کرد.در بیهوشی عمومیبیمار کاملاٌخواباست و هوشیار نیست.ولی در بی دردی اسپاینال بیمار از کمر به پائین بی حس است ولی میتواند هوشیار باشد ویا در صورت در خواست آرام بخش به وی تزریق گردد. انتخاب نوع آن بستگی به جراح ومتخصص بیهوشی و مشاوره با خود بیمار دارد.

جراحی تعویض مفصل زانو

قرارگیریبیمار تحت بیهوشی عمومی یا تزریق داروی بی‌حسی در فضای اپیدورال نخاعی، جراح برشی ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر در جلوی زانو ایجاد می‌کند. بخش آسیب دیده مفصل از سطح استخوان‌ها برداشته می‌شود و سپس سطوح به گونه‌ای شکل داده می‌شود تا توانایی نگه داشتن مفصل مصنوعی فلزی یا پلاستیکی را داشته باشد. مفصل مصنوعی با سیمان استخوانی یا مواد مخصوص دیگر به استخوان ران، درشت‌نیو کاسه زانو متصل می‌شود. پس از قرارگیری و تنظیم مناسب، بخش‌های مصنوعی متصل شده، مفصلی را شکل می‌دهد که برای عملکرد و پایدار ماندن به رباط‌ها وعضله‌های پیرامون وابسته است. در پایان فرآیند فضای ایجاد شده توسط بخیه دوخته شده و بر روی ناحیه پانسمان قرار می‌گیرد.

مراقبت جراحی تعویض مفصل زانو

پیشاز عمل انجام آزمایش‌ها و گرافی‌های درخواست شده(سی‌تی اسکن) NPO بودن (ناشتا بودن)، که پزشک زمان آن را تعیین می‌کند. مایع و دارو درمانی و آنتیبیوتیک‌های پروفیلاکتیک (پیش‌گیرانه) گرفتن رضایت نامه و خارج کردن زیورآلات و دندان مصنوعی شیو ناحیهٔ ی عمل دادن روحیه و آرامش به بیمار حینعمل مانیتورینگ بیمار مایع و دارو درمانی پس از عمل جلوگیری از ایجاد آمبولی با تجویز داروهای ضدانعقادی تعویض پانسمان و خشک نگاه داشتن ناحیه جراحی

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

عوارضتعویض مفصل زانو مانند سایر اعمال جراحی در مفاصل میباشد. عفونت : بیش‌ترین عارضه جدی، ریسک عفونت می‌باشد که در ۱% از بیماران رخ میدهد. ترومبوز سیاهرگی عمقی:ترومبوز سیاهرگی عمقی در بیش از ۱۵% بیماران رخ میدهدو نشانه های آن در ۲ الی ۳ درصد از بیماران مشاهده میگردد.لخته‌شدن خون درپاها که می‌تواند به ریه‌ها رفته و باعث آمبولی ریهشود. آمبولی ریه می‌تواند باعث کوتاه شدن نفس‌ها، درد قفسه سینه و حتی ایجاد شوک شود. درد مزمن یا سفتی اندام : در ۸ الی ۲۳ درصد از بیماران مشاهده می‌گردد. خونریزی درون مفصلی آسیب عصبی آسیب عروق خونی عوارض این جراحی در افرادی دارای اضافه وزن، بیش‌تر بوده و به افرادی با چاقی بیمارگونه توصیه میشود پیش از عمل نسبت به کاهش وزن خود اقدام نمایند.[۵] معمولاً شکستگی‌های استخوانی در اطراف پروتز نصب شده، حین یا پس از جراحی در جمعیت سالخورده مشاهده میگردد.

مطالب مرتبط :

عوارض و مراحل انواع جراحی و پروتز گونه با چربی چیست

عوارض انواع جراحی و پروتز چانه و فک با تزریق ژل چیست

معایب و مراحل پروتز دندان پایه ثابت و متحرک ارزان

مضرات و عوارض پروتز باسن طبیعی و دائم در ایران چیست

همه چیز درباره عوارض و عمر پروتز مو دائم مردانه و زنانه

(0) نظر
X